Kako se lotiti eko vrtnarjenja?
| Članek je bil prebran 1.781 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

V zadnjem času se vse bolj poudarja pomen samo-oskrbe s hrano in neprecenljiva vrednost zdrave, doma pridelane hrane, ki ni prepotovala tisoče kilometrov, preden se je znašla na naših krožnikih. Eko vrtnarjenje ali permakultura je način vrtnarjenja, ki je trajnostno in s katerim se dviga splošna kakovost bivanja. Spoznajmo osnove tovrstnega vrtnarjenja!

permakulturaPermakultura oziroma eko vrtnarjenje pomeni, da človek s svojimi posegi ne izkorišča ali onesnažuje narave, namesto tega pa pomaga ustvariti agrikulturne sisteme, ki so vzdržljivi na dolgi rok. Osnovna premisa takšnega načina vrtnarjenja bi tako bila – ustvarjaj najmanjše možne spremembe, za dosego največjih možnih učinkov. Kot osnova eko vrtnarjenja nam služijo vzorci in cone.  Vsi pojavi v naravi namreč ustvarjajo določene vzorce, na človeku pa je, da te vzorce opazuje, prepozna in jih nato smotrno uporabi v svojih prizadevanjih.

Cone pomenijo oblikovanje posebnih sistemov, v katerih so naravni elementi postavljeni na najbolj optimalna mesta. Poznamo cone od 0 do 5. Najlažje si jih predstavljamo kot koncentrične kroge. 0 pomeni cone, kjer je dejavnost človeka najbolj potrebna, 5 pa cona, kjer posegi človeka niso potrebni.

Cona 0 – hiša ali središče doma: cilj je zmanjšanje porabe energije in vode, uporaba naravnih virov (npr. sončne svetlobe), ustvarjanje harmoničnega okolja.

Cona 1 – najbližja okolica hiše: primerna za elemente, ki od človeka terjajo stalno pozornost, na primer solata, mehko sadje, kompost za odpadke iz kuhinje, stekleni vrt, ipd.

Cona 2 – področje za sajenje večletnih rastlin, ki terjajo relativno malo pozornosti: cona za panje, velike komposte, sadno drevje, ipd.

Cona 3 – področje za gojenje glavne letine – zelenjavni vrt: relativno majhna potreba po poseganju, razen zalivanja in odstranjevanja plevela enkrat tedensko.

Cona 4 – pol-divje področje: prostor za pašo, nabiranje samonikle divje hrane, proizvodnja drv.

Cona 5 –  divji predel, ki ne potrebuje nobenega človeškega poseganja, razen opazovanja naravnih ciklusov. Ta cona človeka uči dela z naravo in ne proti njej.

Več o vrtnarjenju za začetnike pa si lahko preberete še tule.

© 19. 04. 2024 - RockinMacres.com.