Vrtnarjenje za začetnike
| Članek je bil prebran 1.544 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Najbrž se le malokdo izmed nas lahko upre okusni zelenjavi direktno z domačega vrta. Taka zelenjava je neverjetno aromatična, okusna, sočna, povrh vsega pa je pridelana naravno, kar pomeni, da je tudi izjemno zdrava. Lastna zelenjava je še toliko boljša tudi zaradi vsega vloženega časa in truda.

vrtVrt je več kot zgolj vrtnarjenje

Vrtičkanje ni le prostor, kjer pridelujemo zelenjavo. Vrt je prostor za sprostitev, hobi, rekreacijo, počitek, uživanje in tudi fizično aktivnost. Vrt je tudi prostor, kjer na spoštovanje in ljubezen do narave najlažje navajamo svoje otroke, prav tako pa so otroci tudi neskončno srečni, če nam pri enostavnih vrtnih opravilih lahko pomagajo in so tudi sami del zelenjave, ki priroma na naše mize. Prav tako je vrt kraj, kjer se vsako leto zgodi čudež narave, ki gre od semena do rastline oziroma plodu.

Kako velika naj bo gredica?

Gredica na začetku je lahko velika le 5 m2. Dobro je, da je vrt oziroma gredica na sončni legi. V kolikor želite vrt za začetnika, ki bo prehranil 4-člansko družino, potem je dovolj 15-20 m2. Začetniki naj izbirajo vrtnine, ki niso preveč zahtevne za vzgajanje. Med takšne osnovne vrtnine sodijo solata, paradižnik, bučke, korenček, nizek fižol, redkvice, zelišča, peteršilj, ipd. Da bo zelenjava rasla, potrebujemo tudi kompost ali gnojilo, vodo za zalivanje in osnovno orodje.

Kako začeti?

Vrt je potrebno najprej prekopati 15-20 cm globoko, vmes pa zemlji dodajamo gnojilo. Površino na koncu pograbimo in poravnamo. Pri vrtu dimenzij 5×3 m, naredimo 5 gredic, dolžine 3 m. Med gredami naj bodo 20 cm široke potke. Gredice skušajte narediti vs meri S-J, saj bo na ta način zelenjava najbolj osončena. 4 od 5 gredic naj bodo širine 80 cm, zadnja peta pa 1 m. Na najbolj široki gredici je dovolj prostora za bučke, ki ga zahtevajo za svojo rast.

Za več o vrtnarjenju si oglejte še setveni koledar Marije Thun.

© 25. 04. 2024 - RockinMacres.com.