Kako poteka prepis nepremičnine?
| Članek je bil prebran 11.747 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Prepis nepremičnine nas običajno zanima, če npr. prodajamo nepremičnino in nam uspe najti kupca zanjo, ali pa če bi svojo nepremičnino želeli prepisati na svojega otroka ali drugega družinskega člana. Postopek prepisa nepremičnine temelji na prodajni pogodbi med kupcem in prodajalcem nepremičnine, ki je v pisni obliki in jo sestavi pravnik, ki se spozna na področje nepremičnin. Še preden lahko pride do sestave in podpisa pogodbe je potrebno v zemljiški knjigi preveriti dokumentacijo, s katero ugotovimo, ali je neka nepremičnina, ki je predmet prepisa, bremen prosta. Za sam prepisa nepremičnine je potrebnih več korakov – med njimi so sestava oziroma priprava prodajne pogodbe, svetovanje glede davkov, vpis nepremičnine v zemljiško knjigo.  Če za prepis nepremičnine najamemo strokovnjake (nepremičninsko agencijo), potem lahko za opravljene storitve pričakujemo določene stroške– višina tega zneska je odvisna od vrednosti same nepremičnine, ki jo želimo prepisati, običajno pa so vrednosti od okoli 200 do 400 evrov.

prepisPrepis nepremičnine je vedno povezan s prenosom lastništva taiste nepremičnine. Večina izmed nas se s tem sreča enkrat ali morda nekajkrat v življenju, zato se nam to morda zdi zapleten in kompleksen proces. V resnici je ob pomanjkanju znanja in izkušenj to bolje prepustiti strokovnjakom, ki se s tem ukvarjajo vsakodnevno in v procesu ne bodo pozabili na kaj bistvenega. Dodatna težava je lahko tudi v tem, da postopek prepisa ni čisto enak za hišo, stanovanje in kmetijska zemljišča, kar pomeni dodatno zmedo in možnosti za morebitne napake v postopku.

Običajno pri prepisu nepremičnine davčne stroške in stroške overitve podpisov na prodajni pogodbi nosi prodajalec. Lahko se seveda stranki v postopku dogovorita tudi drugače in si stroške razdelita. Kupec običajno nosi stroške za vpis nepremičnine v zemljiško knjigo. Stroške, ki nastanejo pri sestavi pogodbe, si obe strani navadno razdelita na pol.

Do prepisa nepremičnine pride v primerih:

Postopki prepisa se razlikujejo glede na to, ali gre za prodajo ali za darovanje nepremičnine. Prav tako na sam postopek vpliva tudi to, za kakšno nepremičnino gre in v kakšnem razmerju so stranke v pogodbi (družinski član, osebi, ki nista v sorodu, itd.).

Koraki pri prepisu nepremičnine?

  1. Pridobitev izpiska iz zemljiške knjige, potrdilo o namembnosti parcele, EMŠO, davčne številke, fotokopije osebnih izkaznic, fotokopija poročnega lista.
  2. Sestava pogodbe (pogodbo pripravi notar ali odvetnik),
  3. Dva izvoda pogodbe se predloži na DURS (da se lahko odmeri davek).
  4. Podaja predloga in vpis nepremičnine v zemljiško knjigo.
  5. Po prejemu sodišče vpiše plombo na nepremičnino, nato pa pripravi še odpravek. Potrebno je plačati še sodno takso, ki je odmerjena glede na vrednost nepremičnine.

Kateri stroški nastanejo pri prepisu nepremičnine?

Pri prepisu torej nastanejo stroški:

Po prepisu je strošek še nepremičninski davek, ki se razlikuje glede na tip nepremičnine in vrste  pravnega posla.

Darilna pogodba se v postopku prepisa nepremičnine razlikuje od kupoprodajne pogodbe. V tem primeru pri darilni pogodbi (prepis nepremičnine iz staršev na otroka npr.) ni potrebno plačati davek na promet nepremičnin.

Da bo postopek prepisa nepremičnine pravilen, pa je tukaj na voljo še Več informacij.

© 20. 04. 2024 - RockinMacres.com.