Ženske na čelu podjetja
| Članek je bil prebran 1.526 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Še nedolgo nazaj je bilo nepredstavljivo, da bi na najvišjih mestih v podjetjih sedele ženske, še zlasti v podjetjih, ki sodijo med tako imenovane »moške« poklice. Vendar pa se ta trend počasi, a zanesljivo, obrača. Vedno več podjetij na najvišja mesta v upravah namreč postavlja ženske, tako v svetu kot tudi pri nas.

Podjetnica

Ženske v podjetništvu

Že dolgo časa ne velja več miselnost, da je ženski mesto izključno doma, kjer skrbi za dom in otroke, moški pa naj bi bil edini v družini, ki domov nosi denar. Kljub temu pa je za svet gospodarstva še vedno dokaj nepredstavljivo, da ženske zasedajo vodilne položaje v podjetjih ali pa jih celo ustanavljajo. To velja tudi za Slovenijo, kjer je po podatkih Evropske komisije kar 55 odstotkov Slovencev še vedno prepričanih, da je edina vloga ženske skrb za dom in družino, s čimer se uvrščamo med družbo bolj konservativnih vzhodnoevropskih držav.

Da je ženska prevzela vodenje podjetja še vedno velja bolj za odstopanje kot normalno stanje o čemer priča dejstvo, da se ženske prevzeme vodstvenih položajev naznanja bistveno bolj pompozno in podrobno, včasih se o tem poroča tudi na šokanten način, kar nedvomno dokazuje, da ženske v podjetništvu še vedno niso nekaj običajnega, pač pa bolj anomalija in to kljub temu, da obstajajo številne raziskave, ki dokazujejo, da so podjetja, ki jih vodijo ženske, bolj učinkovita in dobičkonosna, da so bolj inovativna in da imajo višjo rast, saj so ženske odločnejše, vztrajnejše in bolj povezovalne kot moški.

Ženske na vrhu

Z rezultati raziskave Evropske komisije o percepciji žensk, ki slovenske ženske postavlja nazaj med 4 stene pa se nedvomno ne strinjajo številne Slovenke, ki so ustanovile lastno podjetje ali pa uspešno vodijo podjetja že več let. Kljub temu pa ženske pri nas še vedno zasedajo samo vsako peto vodstveno mesto, kar je krepko pod povprečjem Evropske unije.

Vedno več žensk zaseda vodstvene položaje tudi v tako imenovanih »moških panogah«, na primer Denise Kramljak, direktorica slovenjegraškega podjetja Nieros metal, kjer izdelujejo stroje in opremo iz nerjavečega jekla, pretežno za živilsko industrijo. V »moški« panogi – gradbeništvu – pa deluje tudi Sabina Sobočan, direktorica podjetja Varis iz Lendave. Obe pravita, da se mora ženska na vodstvenem mestu podjetja, dokazovati še bolj, kot bi se sicer, še toliko bolj pa se mora dokazovati v tradicionalno bolj moškem okolju. V poslovnem svetu mora ženska tako, po njunem mnenju, pokazati več poguma, znanja in drznosti. Med ženske v vrhu moške panoge pa se uvršča tudi direktorica Avto-moto zveze Slovenije (AMZS) Lucija Živa Sajevec, ki je bila za svoje vodenje nagrajena z že drugim vodstvenim mandatom ter tako individualnimi (priznanje Mladi manager 2019) kot kolektivnimi (priznanje Vključi. Vse) priznanji. Med uspešne ženske podjetnice pa lahko nedvomno uvrstimo Izo Sio Login, ki je skupaj z možem ustanovila globalno uspešno podjetje Outfit7, ki sta ga prodala kitajskim investitorjem ter Tanjo Skaza, nekdanjo direktorico in soustanoviteljico družinskega podjetja Plastika Skaza iz Velenja, ki v slovenskem okolju izstopa po inovativnosti in drznosti.

© 28. 04. 2024 - RockinMacres.com.